wtorek, 10 listopada 2015

Świeżo wyciskane domowe soki cz. 1

Jak pisałam wczoraj na fejsie, dotarła do nas wyciskarka do soków. Wczoraj już zrobiliśmy dwa soki – marchew-jabłko-malina i winogrono. Jestem zachwycona! Soki są dużo smaczniejsze niż z sokowirówki, a i odpadków jest mniej;)
Dzisiaj będzie pierwszy wpis dotyczący soków. W niedalekiej przyszłości wstawię przykładowe przepisy na soki (i nie tylko), ale w pierwszej kolejności chcę się skupić na poradach co do przygotowania soków.


Sok jabłko-marchew-malina


A zacznę od tego DLACZEGO w ogóle POWINNO SIĘ PIĆ ŚWIEŻO WYCISKANE SOKI. Oto kilka powodów:
  • Są bogatym źródłem witamin i minerałów (m.in. wit. A, E, C, z grupy B, wapń, żelazo, magnez, potas, selen, cynk; zależy to od użytych składników)
  • Wzmacniają odporność
  • Oczyszczają organizm z toksyn
  • Dostarczają organizmowi wartości odżywcze w najlepszej jakości
  • Są świetnym urozmaiceniem diety (można wycisnąć warzywa których na co dzień nie jemy bo ich nie lubimy)
  • Przywracają odpowiedni poziom pH





Z CZEGO MOŻNA ROBIĆ SOKI
Lista produktów, z których można zrobić soki jest długa. Większość owoców i warzyw się do tego nadaje. Poniżej wstawiam krótką przykładową listę, która być może będzie dla Was inspiracją do szukania nowych smaków.

OWOCE:
Ananasy, arbuzy, awokado, banany, brzoskwinie, cytryny, figi, granaty, grejpfruty, gruszki, jabłka, jagody, jeżyny, kiwi, limonki, maliny, mango, morele, nektarynki, pomarańcze, porzeczki, śliwki, truskawki, winogrona, wiśnie, żurawina

WARZYWA:
Brokuły, buraki, fasola szparagowa, jarmuż, kalafior, kapusta, natka pietruszki, marchew, ogórki, papryka, pomidory, rzodkiewki, seler naciowy, szparagi, szpinak

ZIOŁA I ROSLINY LIŚCIASTE:
Babka, bazylia, czeremcha, czosnek, dziurawiec, gingko biloba, imbir, jarzębina, pędy jęczmienia, lubczyk, łopian, liście mniszka lekarskiego, mięta, olcha, palma sabałowa, pierwiosnek, pokrzywa, siemię lniane, tarczyca pospolita, trawa pszeniczna, oleje z nasion



PRZYGOTOWYWANIE OWOCÓW I WARZYW DO WYCISKANIA SOKU
  • Myjemy warzywa i owoce
  • Obieramy ze skórki cytrusy oraz owoce mające twardą, niejadalną skórkę (np. arbuzy, mango)
  • Usuwamy pestki i twarde nasiona z owoców


KILKA PORAD NA TEMAT WYCISKANIA SOKÓW
  • Najlepsze są świeże składniki
  • Twarde warzywa kroimy na mniejsze kawałki
  • Jeśli chcemy wycisnąć więcej soku z liści czy ziół, warto je namoczyć w wodzie na kilka godzin
  • Miękkie owoce wkładamy na przemian z twardymi
  • Składniki można przepuścić dwa razy przez wyciskarkę


Źródło: http://www.eujuicers.pl/pl/kacik-porad

3 komentarze:

  1. Świetny pomysł na coś dobrego, uwielbiam soki koktajle i różne takie, na pewno skorzystam z przepisów. Ciekawy blog oraz posty. Fajnie i przyjemnie się czyta. Zapraszam do mnie, może też Ci się spodoba ? :) http://szymanowska.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze to wszystko opisałaś. Na pewno liczy się jakość wyciskarki, im lepsza tym lepszy sok wyjdzie. Na https://zdrovi.pl/k/wyciskarki-do-sokow-wolnoobrotowe/ są bardzo dobre modele, warto zanwestować jak lubicie soki pić. Ja z takiego urządzenia korzystam codziennie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwielbiam świeże soki z warzyw oraz owoców i dlatego zainwestowałam nie dawno w wyciskarkę wolnoobrotową https://duka.com/pl/agd/wyciskarki-do-sokow dzięki której jestem w stanie przygotować pyszny napój praktycznie z każdego warzywa, owocu lub nawet ziela. Wyciśnięty sok ponadto zachowuje wszelkie cenne wartości odżywcze, przez co jest ważnym elementem wielu różnych diet.

      Usuń